čeština Deutsch English ubytování

Krkonoše, Benecko, chalupa Na Vrších, okolí

 

Zajímavá místa v okolí

 

 

 

 

 

 

V okolí chaty můžete sáňkovat a lyžovat. Přímo od chalupy je možné na běžkách využít 5 km vzdálené již upravované běžěcké tratě turistické a závodní v délce 15 km, které se napojují na Rovinkách směr Špindlerův Mlýn a Horní Mísečky, nástupní místo na krkonošskou lyžařskou cestu. Doporučuji upravované běžecké tratě Kněžice, svojí polohou a trasou s nádhernou okolní přírodou a výhledem ideální pro rekreační lyžaře.

Pro milovníky sjezdového lyžování a snowboardingu jsou zde v nedalekém okolí cca 3,5 km připraveny místní osvětlené, uměle zasněžované a kvalitně upravované sjezdové tratě v celkové délce 2,6 km. Ski areál Benecko (nově v provozu čtyřsedačková  lanová dráha), snowtubing, snowboard, lyžařské školy.

 

Poloha chalupy je také ideální k pěším tůrám a projížďkám na horském kole. Pro příznivce trekinku je připraveno v Krkonoších 108 km cyklotras a 280 km tras turistických a různých stezek. Bikearena Krkonoše. Turistické autobusy, cyklobusy.

 

 

 

 

Mezi nejbližší místní turistickou zájímavost patří 1 km vzdálená zřícenina hradu Štěpanice vystavěná  v letech 1304 rodem Valdštejnů, jejichž bista je zazděna ve zdi místního kostela.

 

 

 

Pamětní deska průkopníka a zakladatele české turistiky a lyžařství Jana Buchara - Dolní Štěpanice 2 km.

Bowling, herna, disco, welness, minigolf, jízda saněmi za koňským spřežením, ski areál - Benecko 3 km.

 

 Nejbližší projížďky na koních 4,5 km. Ostatní aktivity v Krkonoších jsou dostupné v okruhu 25 km.

 

 

 

Rozhledna Žalý(1015m.n.m) 5 km. Doporučuji

Koně, Fun park, airboard, ski areál, Kněžice 5km.

Zámecké muzeum s krkonošskou tématikou, rodu Harrachů, historie lyžařství, tkalcovství, sklářství, geologie, fauna, Metelkův mechanický betlém, stálá expozice -výstava obrazů p.Kavána, proslulá  místní Zvědavá ulička, jilemnické radniční hodiny -rarita odbíjejí po 15min., jarmarky, fitnesscentrum, kino, bowling, krytý bazén 25m, ski areál Kozinec - Jilemnice 6 km.

Ski areál Aldrov, Vítkovice 8 km.

Soukromé muzeum s krkonošskou tématikou, ski areál Homole, Poniklá nad Jizerou 8 km.

Zimní stadion, bowling, disco, fitnesscentrum, kino, Augustiánský klášter -krkonošské muzeum se stálou expozicí "Kámen a život", živá fauna, krkonošská lidová architektura, zámek, jarmarky, přírodní natur koupaliště, ski areál Kněžický Vrch, Vrchlabí 11 km.

Zimní lanová dráha na Žalý, ski areál, Herlíkovice a Bubákov 13 km.

Ski areál, Strážné 14 km

Vyhlídkové lety, letiště Vrchlabí - Lánov 14 km. Golfové hřiště Prosečné.

 

Nádherná turistika možná pro rodiny s kočárkem a turisty v pokročilejším věku (květen-září, kyvadlová doprava H. Mísečky - Krkonoš  a nebo lanová dráha Šp. Mlýn - Medvědín), nástupní místo a parkoviště H. Mísečky. Zlaté Návrší, mohyla Hanče a Vrbaty, Kotelní jámy, Harrachova výhlídka, pramen Labe, labský a pančavský vodopád, Labský důl, Sněžné Jámy, polská bouda Szrenica (Jínonoš) s jedinečnými kamennými útvary, Tvarožník, Svinské kameny, bunkry / vojenská opevnění z roku 1938. Horní Mísečky 16 km. Doporučuji

 

Ski areál Kamenec, Jablonec nad Jizerou 15 km.

Muzeum, ski areál Šachty, zřícenina hradu Nístějka, Vysoké nad Jizerou 15 km.

 

Krytý Aqua park, BobSleigh-obří houpačka, vertikální sít s kladinou, čtyřkolky, buggy, tandem paragliding, letadla, vrtulníky, lezení, slaňování, cyklo MTB, paintball, trike, segway, sněžné skútry-skijoring, mushing, snowbike, Monkey park-skluzavky, jízda na kladce, lanový park, Freetime Park-horolezecká stěna, létající Max, lukostřelba, terénní koloběžky, mountainboard, zorbing, bungee running, bike park, letní bobová dráha, squash, rafting, potápnění, sněžné skútry, motorové čtyřkolky, quads, ski areál Svatý Petr, celoroční sedačková lanová dráha  na Medvědín, ski areál Špindlerův Mlýn 17 km.

 

Celoroční sedačková lanová dráha na Lysou horu, ski areál, Rokytnice  nad Jizerou 17 km.

Bozkovské dolomitové jeskyně-jediné přístupné krápníkové jeskyně  v ČR, doporučuji, golfové hřiště, Semily 17 km.

Krkonošské muzeum "Zapadlých vlastenců", ski areál, Paseky nad Jizerou 18 km.

Muzeum historických vozidel, městské muzeum minerálů (Klenotnice), hrad Pecka, Nová paka 20 km.

Galerie antického umění Hostinné 20 km.

Ski areál Černá hora, kabinková lanová dráha, sáňkařská dráha, promenáda, Jánské lázně  

Lesní hrádek Aichelburg, 736 m.n.m., Temný Důl.

Sedačková lanová dráha na nejvyšší horu Sněžku 1602 m.n.m, ski areál, o letních prázdninách je v Obřím dole "Kovárně" zpřístupněna štola Barbora - velice zajímavé doporučuji, Pec pod Sněžkou 30 km.

Nejvýše položená farnost, Malá Úpa 33 km.

Skokanské můstky, Ski muzeum, hornické muzeum -délka prohlídkové štoly 1000 m, těžního stroje, důlní vozy, sklářské muzeum s minipivovarem Novosad -foukání a broušení skla, krkonošské muzeum Spávy Krnap expozice Šindelka -lesnická a myslivecká expozice, nepřetržité tematicky zaměřené videopořady /doporučuji, ski areál - Harachov 35 km.

Safari Dvůr Králové 35 km. Letní prázdninový večerní program. Doporučuji

Golfové hřiště, ski areál - Mladé buky 35 km.

Velký aqua park, městské muzeum s expozicí - prusko rakouské války, bitvy u Trutnova roku 1866, proslavený generál Gablenz, - Trutnov 40 km.

Rýchorský prales, unikátní vojenská pevnost Stachelberg, muzeum hornictví,  Žacléř 45 km.

Český ráj, Trosky, Kozákov muzeum minerálů, Trutnov 45km.

Pevnost Josefov, městské muzeum Jaroměř 45 km.

Botanická zahrada + Zoo Liberec 60 km. Doporučuji

Skalní město, Adršpašské skály 65 km. 

Třebechovické muzeum betlémů, Třebechovice pod Orebem 55 km.

Zámek Opočno 55 km.

                                                                                                                                                                                              

                                                                                                                             

Ohrožená krkonošská příroda

 

Nejvyšší hory České republiky s dominantou Sněžkou měřící 1602 m. Krkonošský národní park - KRNAP je biosférickou rezervací UNESCO.

Krkonoše se dostaly do českých pohádek, především díky známé postavě Krakonoše, vládce, který je již po několik staletí  chrání a dohlíží na ně.

Krkonoše hojně využívají turisté a hlavně lyžaři. Vede tudy množství turistických tras, běžeckých tratí i sjezdovek. V letních obdobích můžeme po vyznačených trasách obdivovat toho to druhu unikátní jedinečnou a velmi vzácnou, bohužel již ohroženou přírodu.

Na svoji rozlohu jsou Krkonoše ojedinělé především rozmanitostí svých vzácných druhů jak živočišných tak rostlinných. Polohou a jedinečnou vysokohorskou přírodou mají své významné místo v Evropě. Nad alpínská hranice lesa, arkto-alpínská tundra s vrcholovými rašeliništi tvoří nejhodnotnější ekosystémy. Za několik hodin chůze, můžete sami porovnat přechody smíšených lesů v téměř  smrkové horské monokultury měnící se postupně v prořídlé, nehostinnou přírodou znetvořené smrčiny přecházející v klečové porosty s kamennými poli, vysokohorskou tundru s rašeliništi, až po nejvyšší vrcholky kde přežívají jen některé druhy trav, mechů a lišejníků.